fbpx

facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-iconpinterest-icon

Kemerli Burunlara Estetik Uygulanabilir mi?

Kemerli burunlara estetik uygulanıp uygulanamaması hastalar tarafından merak edilen bir konudur çünkü Türkiye’de yaşayan insanların burun yapısı genel olarak Pers burun ailesine benzer. Şikayetler de çoğunlukla kemerli burun yapısı ile ilgili olur. Kemerli burna sahip olan insanların burnun kemerini oluşturan kemikler ve kıkırdaktaki fazla yapı törpülendikten ya da tamamen çıkartıldıktan sonra teknik olarak çatı denilen kısım açılmışsa çatıyı kapatmak amacı ile burun keskiler, piezo elektrik sistemler ve motorlu testereler kullanılarak burun kırılıp tekrar kapatılır. Son zamanlarda uygun kemer yüksekliği olan burunlara sahip hastalarda kemer törpülemeden burun yüksekliğinin azaltıldığı teknikler de uygulanabilmektedir.

Kemerli Burun, Burun Kemiği ya da Burun Küçültme Ameliyatları Zor Ameliyatlar Mıdır?

Kemerli burun, burun kemiği ve burun küçültme operasyonlarının zor olup olmaması hastalar tarafından oldukça yoğun bir şekilde merak edilir. Burun estetiği operasyonları genelde çok ağrı içeren ameliyatlar değildir fakat toplum tarafından bilinen en yaygın yanlış inanışlardan bir tanesi burun ameliyatlarının çok ağrılı geçtiği yönündedir. Ameliyatlar sonrasında oluşan morluk ve şişliklerden kaynaklı bir şekilde hastalar bu operasyonların oldukça sıkıntılı ve ağrılı geçeceği hissine kapılırlar. Eskiden burun estetiği operasyonlarından sonra uygulanan tampon tedavisi insanları burun ameliyatlarından soğutuyor ve korkutuyordu çünkü tamponlar pamukluydu ve burnun içine yapışarak tamponun çıkarılması gereken zamanda ciddi kanamalara ve ağrılara neden olabiliyordu. Fakat artık pamuklu tamponlar yerlerini silikon tamponlara bıraktıkları için hastalar tamponun çıkarılma zamanı geldiğinde gayet rahat ve ağrısız bir şekilde bu işlemi yapabiliyorlar.

Erkek Burun Estetiği ile Kadın Burun Estetiği arasında bir fark var mı?

Erkekler ve kadınlar için uygulanan burun estetiği işleminde cinsiyetlerden kaynaklı farklar mevcuttur. Erkek burunları ve kadın burunları arasında estetik olarak değişen unsurlar bulunmaktadır. Bu estetik unsurlar için temel ölçüt çoğunlukla burun ve dudak arasındaki açıdır. Erkeklerde burun ve dudak arasındaki açı 90 derece iken kadınlarda burun ve dudak arasındaki açı 90 dereceden daha geniş bir açıdır. Dolayısıyla kadın burnu erkek burunlarına oranla daha yukarı kalkık olmalıdır. Plastik cerrahi noktasında erkek burun estetiğinde de kadın burun estetiğinde de uygulanan tıbbi koşullar aynıdır, sadece ölçü ve açılar değişir. Erkek burunlarında burnun ucu ve burnun genişliği daha gözle görülebilirdir. Burun sırtı ve burun ucu aralarının keskin bir şekilde belli olmaması ve burun ile dudak arasındaki açı oranının kadınsı bir görünüme sahip olmaması hedeflenir ve burun estetiği operasyonları bu doğrultuda planlanır.

Burun Törpüleme Nedir?

Burun estetiği operasyonları arasında yer alan burun törpüleme işlemi ile standart bir burun estetiği işlemi birçok noktada birbirlerinden ayrılmaktadır. Burunlarının özellikle profil görünümünü değiştirmek isteyen kişilerin doktorlara başvuru şekli olan Burun törpüleme “kemerli burun” yapısına sahip burunlara uygulanması uygun görülen bir tedavi şeklidir. Her estetik operasyon sürecinde de olduğu gibi bu tedavi yönteminden faydalanmak isteyen bireylere istedikleri tedaviyi uygulamanın en önemli şartlarından biri hastanın doktorunun hastayı bu estetik operasyon süreci için faydalı bulması ile mümkün olmaktadır.

Burun Estetiği Lokal Anestezi Altında Yapılabilir mi?

Burun estetiği ameliyatlarının lokal anestezi altında yapılabilmesi hasta konforu açısından önerilmemektedir. Burun estetiği operasyonları genel anestezi ile daha konforlu şekilde gerçekleştirilmektedir. Teknik olarak lokal anestezi altında da gerçekleştirilebilir. Lokal anestezi ile yapılan burun estetiği ameliyatlarında hastanın uyanık olması farklı problemlere sebebiyet verebilmektedir. Hastanın huzursuz hissetmesi, korkması ve doktorun kendini rahat hissetmemesi gibi unsurlar yapılan operasyonun kalitesini etkileyebilmektedir zira burun estetiği operasyonları oldukça hassas temeller üzerine kurulu ve hayli dikkat edilerek yapılması gereken ameliyatlardır. Dolayısıyla burun estetiği ameliyatlarının genel anestezi eşliğinde yapılması hem hasta açısından hem de doktor açısından çok daha konforlu ve rahat bir alternatiftir.