fbpx

facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-iconpinterest-icon

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Rahat nefes almamız kadar sağlıklı yaşama katkı sağlayan, kalp atış ritmini planlayan, kan dolaşımını düzene koyan, ses tellerimizi direkt etkileyen bir başka organımız yoktur. İnsan sağlığının en önemli işleyiş mekanizmalarından solunum fonksiyonu, yeterli ve sağlıklı nefes alınamaması durumunda yaşam kalitesini düşürmekte ve büyük problemlere zemin hazırlamaktadır. Bu anlamda genel bilinenin aksine burun estetiği çoğu zaman bir keyfi uygulama değil, bir operasyon sonrası zorunlu tercih olabilmektedir.

Zorunlu tercihlerin dışında genetik burun şekil bozukluklarından şikayetçi sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Burada Türkiye'nin coğrafi yapısının fiziksel durumumuza etkisi ön plana çıkmakta. Ülkemizde genellikle kemerli burun, burun ucu düşük burunlar, burun ucu geniş ve dar burunlar, burun ucu sivri ve uzun burunlar ile eğri burunlar yaygındır. Bu burun yapılarına sahip bireyler genellikle burun estetiği yaptırmak için biz uzmanlara burun estetik ameliyatı için başvuranlar arasındadır.  

Tıp dilinde burun estetik ameliyatlarına Rinoplasti adı verilir. Rinoplasti burundaki şekil bozuklukları, iskelet ve yumuşak dokuların bozukluğu, burun işlevsizliğinin düzeltilmesi ya da daha estetik görünmesi için yapılır. 

Kimler Burun Estetiği Rinoplasti Yaptırmalı?

Bu konuda kişinin isteği, kendinde bazı fiziksel sıkıntıları (burun şekil bozukluğu, burnunun kemerli, büyük, uzun, sivri, önü düşük ya da kalkık gibi) görüyor olması, burunun işlevselliğinde eksiklikler gibi durumlarda burun estetiği tercih edilebilir.

Burun estetiği ile Estetik bir buruna sahip olmanın dışında burun eti sıkıntısı, burun polipleri, burunun orta hattında yer alan eğriliklerde giderilebilir. Böylelikle bir rinoplasti operasyonu ile güzel görünmenin yanı sıra sağlıklı ve işlevini tam olarak yerine getiren bir buruna da sahip olabilirsiniz.

İyi Bir Estetik Ameliyatın Sırrı Nedir?

Öncelikle iyi bir rinoplasti, doğal yüz ile uyumlu ve tam tabiri ile yapılmış gibi durmamalıdır.

Yapılan ameliyat sonrasında zamanla deformasyonlar olmamalıdır.

Ve tabi ki en önemlisi burnun asıl amacı olan solunum fonksiyonları korunmalı ve öncelik olarak burunda tıbbi sorunlar varsa onlar giderilmelidir. 

İster genetik nedenlerden, isterse sonradan oluşan travmalara bağlı olsun eğer burnunuzda yüz hatlarınıza uymayan bir şekil bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız burun estetiği ameliyatı  (rinoplasti)  ile bu sıkıntıdan kurtulmanız mümkündür.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl yapılır?

Öncelikle burun estetiği ameliyatı olmaya karar verdiyseniz ve başarılı bir sonuç istiyorsanız doktorunuz ile aranızdaki kurulan iletişimin sağlıklı olması çok ama çok önemlidir. Hasta beklentilerini doktoruna tam olarak anlatmalı ve doktorda hastasının beklentilerini tam ve eksiksiz olarak anladıktan sonra hastasının beklentilerinin gerçekçiliğini onunla tartışmalıdır. Unutulmamalı ki her insanın yüz şekli farklıdır ve ameliyat planı yapılırken tabi ki hastanın da istekleri göz ardı edilmeden hem yüz şekli, karakteri hem de cinsiyetiyle uyumlu bir burun yapmak gerekir.

Tüm bu aşamalara karar verildikten sonra ameliyat genellikle genel anestezi verilerek burundan küçük bir kesi ile gerçekleştirilir. Ameliyatın süresi burundaki problemin büyüklüğüne göre değişir. Ameliyat sırasında hasta anestezinin etkisinde olacağından, operasyon süresince herhangi bir acı hissetmez. Ameliyat sonrasında birkaç gün tüm hastalara ağrı kesici verilir. Halk arasında burun ameliyatı çok ağrılı olur diye bir görüş hakim olmasına rağmen genel olarak bilinmelidir ki bu doğru değildir. Burun estetiği ameliyatı olan hastalarımızın bazen sadece ilk gün burun çevresinde sızı şeklinde ağrıları olur ve basit ağrı kesicilerle bu giderilir.

İlgili Konular: