fbpx

facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-iconpinterest-icon

Sinüzit

Sinüzit

Sinüzit toplumda yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Sinüzit, burun çevresindeki sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanmasına denir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjik etkenlerde sinüzite neden olabilir. Sinüzitin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Burun tıkanıklığı, yüz ve başta ağırlık ve ağrı, geniz akıntısı en sık görülen belirtilerdir. Tüm bunların sonucunda kişinin yaşam kalitesi düşer ve hayattan keyif alamaz hale gelir.

Sinüzit olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ve yüz bölgenizde baskı ve ağırlık hissi varsa,burun tıkanıklığı, burunda koyu renkte akıntı,geniz akıntısı,koku duygunuzda azalma,baş ağrısı,nefes darlığı ve öksürük gibi şikayetleriniz var ise:

Sinüzit teşhisi için bir K.B.B doktoruna başvurmalı ve kesin tanı için “bilgisayarlı sinüs tomografisi” çektirilmelidir.

Sinüzit Tedavisi:

Günümüzde sinüzit tedavisi etkili antibiyotikler ile oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. İlaçla tedavi edilemeyen kronik boyuttaki hastalarımızda ise ameliyat yolu ile tedavi edilebilmektedir.

Sinüzit Ameliyatı:

Bu cerrahi uygulamada endoskop yardımıyla burun içerisinden çalışılarak sinüslere ulaşılır. Çevre doku zedelenmeden sinüsler temizlenir ve doğal kanalları açılarak operasyondan sonra fizyolojinin tekrar düzenli çalışması sağlanır.

Lokal veya genel anestezi altında yapılabilen bu cerrahi girişim 1-2 saatlik bir sürede tamamlanmaktadır. Operasyon sonrası dönem çok kolay geçmekte ve genellikle burnu tamamen kapatan bir tampon kullanılmadığı için hasta kısa zamanda normal faaliyetlerine geçebilmektedir.

Ameliyat sonuçları genel olarak çok başarılıdır.