fbpx

facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-iconpinterest-icon

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyata alınan hasta bayıltıldığı için ameliyat sürecini hatırlamaz. Uyur vaziyette baygın olarak ameliyathaneden çıkarılır ve ayılması için bir odaya alınır. Burada biraz zaman sonra ayılınca ameliyatı yapan uzmanımız size ameliyat sürecini aktarır ve ameliyattan sonra ki süreçte yapacaklarınızı size iletir.

Ameliyat sonrası küçük bir ağrı hissetmeniz, yüzde şişlik, morluk görmeniz ve ödem oluşması normaldir. Bunlar belli bir süre sonra gideceklerdir. Ameliyat sırasında burnunuzun içine burnunuzu destekleyici malzemeler kullanırız. Bunların tamamı 1 hafta sonra burundan alınır. 

Ameliyat sonrası yazacağımız reçeteye harfiyen uyulması yaranın tez zamanda kapanması ve iyileşmesi için oldukça önemlidir.

Burun estetiği ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

Burun estetiği ameliyatı sonrasında dikkat etmeniz gereken önemli hususlar vardır. Bunlar hasta sağlığı ve yaraların tez ve sağlıklı kapanması, ağrı olmaması ve yüzdeki şişlik, morluk ve ödemin kalkması için önemlidir.

1- Ameliyat sonrasında hemen gıda alınmaz. En az 4 saat beklenmelidir. Ameliyattan sonra 4. saatte hafif, çok sıcak olmayan gıdalar alınabilir.

2- Burun estetiği ameliyatı sonrasında buz torbası uygulaması oldukça önemlidir. Ameliyat sonrasında 24 saat boyunca göz çevresine ve operasyon alanına soğuk uygulanması gerekli görüldüğü takdirde bu süre 48 saate uzatılarak refakatçi biri tarafından evde naylon poşet içine konmuş buz parçaları ile 2 saatte bir 10 dakika olacak şekilde uygulama yapılması gerekmektedir.

3- Ameliyat sonrasında ilaç kullanımı oldukça önemlidir. Bu anlamda burun içindeki kabuklanmayı önlemek için doktor tarafından reçeteye yazılmış olan ve içinde deniz suyu bulunan burun spreyleri burun içine dikkatli şekilde sıkılır ve yine dikiş bölgesine sürülmek üzere yumuşatıcı kremler alınmalıdır.

4- Ameliyatta tampon uygulanmışsa bu tamponlar doktor tarafından çıkarıldıktan sonra burundan rahat nefes alınırken saatler içinde burnunuz birden tıkanabilir. Bu sakın sizi korkutmasın çünkü bu burun içinde ki dokuların şişmesi ile oluşan normal durumlardan biridir. Verilen burun içi spreyler ile bu tıkanıklık ortadan kaldırılabilir.

5- Ameliyat sonrasında 1 hafta süreyle burun dikişlerine ve dokusuna zarar verecek aşırı hareketlerden, gülmekten ve mimik hareketlerinden kaçınmak gerekir.

6- Ameliyattan sonra banyo durumuna gelince direkt buruna temastan kaçınmalısınız. Her ne kadar burun ucuna konan termal splint suya dayanıklı olsa da saçlarınız geride şekilde yıkanmalıdır. Vücut geneli için yıkanmakta bir zarar yoktur.  

7- Ameliyat sonrasında 6 ay süreyle gözlük takılmaması gerekmektedir. Bu husus oldukça önemlidir.

8- Güneş burun üzerinde şişliğe ve ciltte kalınlaşmaya neden olabilmektedir. Bu yüzden ameliyattan sonra en az 1 ay güneşten uzak durmanızda yarar var.

9- Buruna darbe alınacak her türlü spordan uzak durulmalı. Yoksa yeniden bir burun ameliyatına katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

10- Burun estetiği ameliyatı sonrasında burnun tam olarak şeklini alması 6 ay ile 1 yıl sonunda gerçekleşmektedir.