fbpx

facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-iconpinterest-icon

Burun Kemik Eğriliği ve Burun Eti Büyümesi Ameliyatı

Burun Kemik Eğriliği ve Burun Eti Büyümesi Ameliyatı
Burun kemik eğriliği ve burun eti büyümesi ülkemizde en çok yapılan operasyonlar arasında yer almaktadır.

Yüzün orta kısmında bulunan, koklama ve solunum organımız olan burun, işlevsel açıdan son derece önemlidir. Solunumun ilk durağı olan burnumuzda meydana gelen rahatsızlıklar, tüm vücudumuzu etkiler. Burunla ilgili başlıca şikayet olan tıkanıklık durumu, çoğunlukla burun orta duvarının eğriliğinden veya burun içindeki etlerdeki büyümeden kaynaklanır.

Burnun içini ikiye ayıran burun orta duvarının sağa veya sola kayması sonucu yaşanan burun tıkanıklığı, “septum deviasyonu”, burnun sağ ve sol boşluklarında bulunan ve konumlarına göre üst, alt veya orta konka denilen yapıların büyümesi sebebiyle yaşanan burun tıkanıklığı ise “konka hipertrofisi” olarak tanımlanır. Burun kemik eğriliği ve burun eti büyümesi, hastalarda rahat nefes alamama, horultulu solunum, sinüs doluluğundan kaynaklanan baş ağrıları, boğaz enfeksiyonları, orta kulak iltihapları, ağız solunumunun fazla olması sebebiyle dudaklarda oluşan kuruluk ve çatlama, ağız kuruluğu, burun kanamaları gibi şikayetlere sebep olur.

İlaç tedavisi burun kemik eğriliği ve burun eti büyümesi sorunlarına kalıcı bir çözüm yaratmadığından, günümüzde oldukça kolaylaşan cerrahi müdahale ile bu sorunların sebep olduğu şikayetlerden kurtulmak mümkündür. Tek seansta aynı anda yapılabilen cerrahi müdahale ile burun tıkanıklığı probleminden kurtulabilen hastalar, ameliyattan sonra aynı gün taburcu edilebilir. Burun kemik eğriliği ve burun eti büyümesi ameliyatından önce, hastalarda enfeksiyon bulunmaması gerekir. Hastalar, operasyonun bir hafta öncesinden itibaren kan sulandırıcı ilaçlar almayı kesmelidir. Ameliyat çoğunlukla genel anestezi altında yapılır fakat hekim ve hasta kararıyla bölgesel anestezi de tercih edilebilir. Ameliyat sonrası burun bölgesinde hafif şiddette ağrı olur kanama olmaz. 7-14 gün süresince burundaki kabuklar ve akıntı sebebiyle burun tıkanıklığı yaşanabilir. Yaralardan kaynaklanan bu kabukların ve burundaki kurumanın azaltılması nemlendirici sprey veya damlalar yardımıyla mümkün olabilmektedir. Genellikle hastaların en fazla korktuğu konu olan tamponların yarattığı şikayetler, günümüzde çeşitli ürünler yardımıyla en aza indirilmekte, tamponlar burna yapışmadıklarından çıkarılma anlarında herhangi bir ağrı veya acıya da sebep olmamaktadır.

Hastalar, burun kemik eğriliği ve burun eti büyümesi ameliyatı sonrasında, normal koşullarda 1-2 haftalık iyileşme sürecinin ardından tıkanıklık sorunundan tamamen kurtulup sağlıklı bir nefese kavuşabilmektedir.