fbpx

facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-iconpinterest-icon

Burun Estetiği Ne Zaman Tekrarlanabilir?

Burun Estetiği Ne Zaman Tekrarlanabilir?

En çok 20’li yaşlarda yapılan burun estetik ameliyatları farklı ihtiyaçlar nedeniyle uygulanmaktadır. Burun sırtında kemer olanlarda, burnun yüze oranla büyük olması halinde ve burun şeklinden memnun olmayan kişilerde uygulanan operasyonlar, özellikle ünlülerin tercihleri sebebiyle basında da büyük yer bulmaktadır. Her isteyenin burun estetiği yaptırıp yaptıramayacağı ve hangi durumlarda ameliyat kararının verilebileceği farklı görüşlere ortam hazırlamaktadır. Bu tür bir durumda son kararı verecek olan kişi doktorunuz olacaktır.

Farklı bir tartışma konusu ise burun ameliyatı olmuş kişilerde yeni bir operasyon ihtiyacı olduğunda sürecin nasıl işleyeceğidir. İkinci ameliyatların teknik açıdan bakıldığında ilkine oranla daha zor geçtiği bilinmelidir. Ameliyat içeriğine göre zorunluluk halinde kulak veya kaburgadan kıkırdak alımı gerçekleştirilebilir. Cerrah ve hastalar arasında yaşanan güvenilir ilişki ve tekrarlanacak operasyon sonunda gelinecek durum karar alınmasında etkili olan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Revizyon adı verilen ameliyatların düzeltme ve gözden geçirme anlamına geldiği bilinmelidir. 2. veya 3.kez tekrarlanan burun ameliyatları da olabilmektedir. Estetik operasyonların haklı sebepleri vardır. Kimse sadece zevk için bıçak altına yatmayı aklından bile geçirmez. Bu seçenekte dikkat çeken sebepler arasında ilk operasyon sonrasında istenen sonucun elde edilememiş olması yer almaktadır.

Ufak tefek sorunların her burunda olabileceği ve yapılacak ufak rötuşlar ile gerekli önlemlerin alınabilmesi mümkündür. Doğuştan eksikleri olan bir burun ameliyatla kötü görünüme sahip olan bir burundan daha az rahatsız edicidir. Doğuştan gelen bozuklukların yüzün tümü ile olan uyumu sorunun daha az görünmesine neden olmaktadır. İdeal burun yapısının karşıdan bakıldığında tek parça halinde görünüyor olması gerekmektedir. Kemik ve kıkırdakta yakalanacak bütünlük güzel bir görünüm sağlarken bu aşamada yaşanacak sorunlar yüz ifadesinin bozulmasına neden olmaktadır.

Bir veya birden fazla başarısız şekilde sonuçlanan burun ameliyatlarında bile hala yapılacak şeyler olabileceği bilinmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise ilk ameliyatın nasıl sonuçlanacağınız net bir şekilde görebilmek için en az 6 ay beklenmesidir. Burun içi şişlik ve kabuklardan kurtulma süresi en az 4 ay sürecektir. İdeal bekleme süresinin ise 10 ila 12 ay arasında olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu süreç içinde yapılması gerekenler ve yeni operasyona hazırlık ve tarih belirleme sürecinde son söz doktorunuzun olacaktır. Başarılı bir operasyonun vazgeçilmez kuralları arasında,

  • Hekimin hastasının burnunu doğru bir şekilde analiz etmesi ve
  • Sorunların tespitinin ideal şekilde yapılabilmesi gelmektedir.

Hastaların ideal bir burun arayışına girmemesi ve sağlıklı olunabilecek yüz ile uyumlu bir buruna sahip olması beklenmelidir. Kişinin anatomik özelliklerine, yüz şekline, cinsiyetine, karakterine ve mesleğine uygun olarak yapılan estetik operasyonlar yüz özelliklerinin desteklenmesi ile başarılı bir sonuca ulaşabilmektedir. Estetik ameliyatların hedefinde kişinin dâhil olduğu etnik özelliklerin yok edilmesi değil en ideal hale getirilmesi olmalıdır. Dünyada en çok tercih edilen estetik operasyonlar arasında ilk sırada yer alan burun ameliyatları her yıl yüzbinlerce kişiye uygulanmakta ve hastalın %60’ını kadınlar oluşturmaktadır. İstenen sonuca ilk ameliyat ile ulaşılmaya çalışılmasına rağmen ikinci bir operasyonda her zaman söz konusu olabilir.

Burun estetiğinde yaşanan yenilikler ise teknolojinin desteğiyle sağlanmaktadır. İyileşme sürecinin kısa ve kolay bir şekilde tamamlanması için yapılan müdahalelerin yanı sıra ameliyat öncesinde yapılan çalışmalar ile sonucun nasıl olacağı hakkında da daha fazla veriye ulaşılabilmektedir. Estetik bakışın günümüzde daha doğal sonuçlar elde edebilmek amacıyla tercih edilmesi ise gelinin son noktanın bir karşılığı olarak dikkat çekmektedir. Burun ameliyatları her yaştan hasta için uygulanabilmektedir.