fbpx

facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-iconpinterest-icon

Burun Ameliyatı Sonrası Yapılmaması Gerekenler!

Burun Ameliyatı Sonrası Yapılmaması Gerekenler!

Başarılı bir burun ameliyatı geçirmek kadar sorunsuz bir ameliyat sonrası dönem geçirilmesi de son derece önemlidir. Ameliyattan sonraki ilk hafta burun deliklerinden gelebilecek açık kırmızı renkli sıvılar her şeyin yolunda olduğunu bir göstergesi olacaktır. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur. Yine ameliyattan sonraki ilk hafta yüzde şişlikler ve göz çevresinde morluklar olması son derece doğaldır. Başınızı yukarı alarak yatmak tedavi ve iyileşme sürecinin en önemli kısımlarından birini oluşturmaktadır. Gün içinde yatabilir veya oturur pozisyonda dinlenebilirsiniz. Televizyon izlenmesi ve bilgisayar ile çalışılması çok önerilmemekle birlikte saat kısıtlamasına gidilerek uygulanabilir. Kendini iyi hisseden hastaların dışarı çıkmasında da bir sakınca görülmemektedir.

Yüze buz uygulaması yapılması doktorunuz tavsiye etmediği sürece burun ameliyatları sonrasında önerilmemektedir. Ameliyattan 48 saat sonrasında ılık bir duş yapmak sizi rahatlatacak ve normal hayata dönmenin sinyallerini verecektir. Buruna takılan atele su değmesinde herhangi bir sakınca olmadığı gibi, duş sonrasında yumuşak hareketler ile bölgenin kurutulması da önerilmektedir. Burun temizliği ve tedavisi için verilen sprey, solüsyon ve ilaçların doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanılması son derece önemlidir. Hapşırmak burnunuza hiçbir zarar vermeyecektir. Bu tür bir durumda başınızı hafif şekilde öne eğerek ağzınızdan hapşırmayı denemelisiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise ameliyat sonrasındaki ilk 3 ay boyunca burun bölgenize sert darbeler almaktan kaçınmak olacaktır. Bu süre zarfında kendinizi çocuklardan korumalı ve içinde top olan aktivitelerden kesinlikle kaçınmalısınız. Merdivenlerden inerken ve çıkarken son derece yavaş ve dikkatli olmalı ve mutlaka rahat spor ayakkabı giymeyi tercih etmelisiniz.

Ameliyattan sonraki 6 haftalık süre boyunca burnunuzdan kanlı sümük tarzı parçalar gelebilir. Bunların temizlenmesi için özel bir çaba içine girmeyin. Gece uyumadan önce iç bölgenin tedavisi ve yumuşaması için doktorunuzun önerdiği kremlerden kullanmayı ihmal etmeyin. Sabah kalktığınızda ise şiddetli olmamak kaydıyla hınkırarak parçaların dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ameliyattan sonraki dönemde yaklaşık olarak 3 ay koku alma duygunuzun eskisi kadar hassas olamayacağını aklınızdan çıkartmayın.

  • Burun deliklerinizde asimetri,
  • Burnun uç bölgesinde hissizlik ve
  • Belli bölgelerde deri fazlalığı görüyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Bu süreçte en çok danışacağınız kişinin doktorunuz olduğunu bilmelisiniz. Çevrenizden gelen önerileri ve uygulama tavsiyelerini kulak ardı edin ve doktorunuz ne diyorsa ona göre davranın.

Burnunuzda zaman zaman tıkanıklık hissi ve nefes alma sorunları yaşanabilir. Şikâyetlerinizin zaman içinde geçeceğinden emin olabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyesi dâhilinde ameliyattan 2 hafta sonra denize girebilir ve en yoğun saatlerde olmamak kaydıyla güneşlenebilirsiniz. Güneş gözlüğü de dâhil olmak üzere ilk 3 ay içinde hiçbir şekilde gözlük takmanıza izin verilmeyebilir. Süreyi kendiniz değil mutlaka doktorunuz belirlemelidir. Burnunuza dokunmaktan çekinmeyin. İyileşme sürecinde tam burun bölgenizde sivilcelenme sorunu yaşayabilirsiniz. Bu tür bir durumda ph seviyesi yüksek sabunlar ile düzenli temizlik yapmanız sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır. 3 aydan önce cilt bakımı yaptırmayı asla düşünmeyin. Dilediğiniz zaman ılık bir duş yapmanıza sakınca olmamasına karşılık belli bir süre hamam, sauna ve solaryumdan uzak durmanız tavsiye edilmektedir. 

Ameliyattan sonraki ilk 6 ay boyunca burnunuz olması gereken şekli alacaktır. Şişlikler inecek ve yapılan operasyon gözle görülür bir hal alacaktır. Bu süreden önce çevrenizde söylenenlerden etkilenmeyin ve etkili bir iyileşme süreci geçirmeye odaklanın. İyileşme süreci dışarıdan yapılacak müdahaleler eşliğinde hızlandırılamaz ve geliştirilemez. Zaman sizin için en iyi tedavi şekli olacaktır. Aynanın karşısına geçtiğinizde yeni halinizden memnunsanız yaşam kaliteniz ve kendinize olan özgüveninizde her geçen gün artacaktır.