fbpx

facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-iconpinterest-icon

Çocuklarda Bademcik

Çocuklarda Bademcik

Bademcikler, boğazımızın her bir tarafta birer adet olmak üzere, boğazın arka kısmında kenarlarda bulunan, görüntüsü bademi andıran, oval şekilli lenfoid dokulardır. Bademcikler vücuda giren mikropları toplayan ve vücutta savunma maddelerinin yapılmasını sağlayan organlardır.

Bademcikler özellikle küçük yaşlarda vücudun savunma mekanizmasında olan organlar olmasına rağmen, bazı çocuklarda enfeksiyona bağlı fazla büyürler ve iltihaplanabilirler.

Bademcik iltihabının da görülme sıklığı, çocukların okul dönemi gibi kalabalık olarak bulundukları yerlere gitmeye başladıkları dönemlerde zirve yapar. Tekrarlayan bademcik enfeksiyonlarında kullanılan reçeteler dolusu ilaçlar, okul devamsızlıkları, uykusuz ve ateşli geceler hem çocuklar hem aileler için zor bir süreçtir.

Peki hangi durumlarda alınmalıdır.

  • Bademcik iltihabı bir yıl içinde 5,6 kez tekrarlıyorsa 
  • Üst solunum yolunun bademcik ve geniz eti büyüklüğüne bağlı olarak tıkanıyorsa
  • Bademcik kenarında apse veya kötü huylu tümör şüphesi
  • Kalp romatizması (akut romatizmal ateş), kalp kapakçığı iltihabı veya böbrek iltihabı olan kişilerde görülen müzmin bademcik iltihapları,
  • Çene yapısını bozan geniz eti ve bademcik büyümeleri.
  • Sık bademcik iltihaplanmalarının yanı sıra geniz eti ve orta kulak sorunlarının da bulunuşu
  • Tüm bunların sonucunda eğer bademcik ameliyatına karar verildiyse zorunlu haller dışında genel olarak 3 yaşından itibaren genel anestezi ile ameliyat gerçekleştirilir ve  hasta aynı gün taburcu edilir.

Bademcik Ameliyatında Thermal Welding Yöntemi

(Kansız, Ağrısız, Bıçaksız Bademcik Ameliyatı)

Uyguladığım ve bu konuda uzman olduğum Thermal Welding Sistemi ile ısı enerjisi kullanarak bademcikler, çevresindeki dokulardan kolaylıkla ayrılabilmektedir. Kanamasız bir ortam sağlanmasının yanı sıra, ameliyat süresince tek alet kullanması ameliyat süresinin de kısalmasını sağlar. Klasik yöntemle yapılan bademcik ameliyatlarında yaraların iyileşmesi, yaklaşık dört hafta kadar sürebilirken, Thermal Welding yöntemiyle süre yaklaşık bir haftayla sınırlı olmaktadır. Yine bu yöntem sayesinde kanama hiç olmamakta veya çok az görülmekte, ameliyat sonrası ağrı ise belirgin derecede az olmaktadır.